Leren en ontwikkelen helpt mkb bij aanpak personeelstekort

Voor steeds meer mkb-ondernemers is leren en ontwikkelen een belangrijk middel om het personeelstekort te verkleinen. Uit de jaarlijkse Werkgevers Enquête Arbeid van TNO blijkt dat 44 procent van de mkb’ers een actieve leercultuur ziet als oplossing voor de krapte op de arbeidsmarkt.
Uit de cijfers blijkt dat 40 procent van de kleine mkb-bedrijven in 2024 al te maken had met een tekort aan personeel. Bij organisaties met meer dan honderd medewerkers ligt dit percentage zelfs nog hoger. Volgens TNO-onderzoeker Linda Koopmans kan investeren in leren en ontwikkelen de continuïteit en productiviteit van bedrijven vergroten. “Door ruimte te bieden voor leren en ontwikkelen groeit het innovatievermogen en neemt de betrokkenheid van medewerkers toe. Het is niet dé oplossing voor het personeelstekort, maar wel een belangrijk deel ervan.”
Leren op de werkvloer versterkt leercultuur
Een sterke leercultuur helpt organisaties om aantrekkelijk te blijven voor medewerkers. Bij Ruiter Machinefabriek vormt leren op de werkvloer al jaren de basis. Directeur Erik Ruiter: “Door verantwoordelijkheid te geven en samen met ontwikkelcoaches te werken maken we van leren een continu proces. Dat zorgt ervoor dat medewerkers zich ontwikkelen én verbonden blijven met het bedrijf.”
Overheid stimuleert leren en ontwikkelen in het mkb
Om ondernemers te ondersteunen startte het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de campagne Vandaag geleerd vandaag gedaan. Via mijnleercultuur.nl vinden mkb’ers praktische middelen, zoals een Quickscan om inzicht te krijgen in de huidige leercultuur en een toolkit met tips van andere ondernemers. Het doel: leren en ontwikkelen toegankelijk maken voor ieder bedrijf, zodat werkgevers beter voorbereid zijn op personeelstekort, vergrijzing en veranderende arbeidsmarktomstandigheden.
Experts op dit onderwerp